ZAGROŻENIA DLA DZIECKA
Dopalacze - niebezpieczne WYPALACZE

...biorą tylko słabi gracze.

Od pewnego czasu mamy do czynienia z nowym zjawiskiem, zagrażającym nie tylko naszym pociechom (począwszy od gimnazjum), ale każdemu, kto jest podatny na tego typu produkty, zawierające substancje psychoaktywne (psychotropowe).

Środki te (tzw. dopalacze) mają działanie bardzo podobne do narkotyków, doprowadzając z czasem do nałogu i uzależnienia, a także wyrządzają znaczne szkody zdrowotne.

Niestety, nasze dzieci nie zdają sobie nawet z tego sprawy, jakie skutki za sobą niesie sięganie po tego typu specyfiki, dlatego naszym obowiązkiem jest uświadamianie i zapobieganie przyszłym konsekwencjom, jakie one i my będziemy musieli ponieść, jeżeli nic z tym nie będziemy robić!

Jeżeli uważacie, że Wasze dzieci nie mają lub nie będą miały styczności z substancjami psychoaktywnymi, to macie racje… wydaje Wam się. Być może Wasze dziecko nigdy tego Wam nie powie, ale to nie znaczy, że nie widziało/będzie widzieć dopalaczy, narkotyków czy sterydów - u kolegów z klasy, na szkolnej wycieczce, wakacyjnym wyjeździe, na ławce pod blokiem, dyskotece czy siłowni.

Dopalacze, pomimo akcji zamykania sklepów, gdzie można je było dostać, wciąż są dostępne na rynku. Producencji tego typu specyfików, wiedząc o ich niebezpiecznym działaniu dla zdrowia, a nawet życia, nie zrezygnowali z ich produkcji i dystrybucji!

Pomimo, iz nie są już legalnie dostępne, wciąż można je spotkać w Internecie.

CO POWODUJĄ

• zaburzenia uwagi, utrata świadomości
  • nieoczekiwane stany paniki i lęku, które mogą doprowadzić nawet do samobójstwa!
  • halucynacje i omamy
  • w przypadku zatrucia może dojść do uszkodzenia nerek i wątroby, udaru mózgu, zawału serca, a nawet śmierci!

Nawet dwie doby po zażyciu dopalaczy mogą występować:

• zawroty i silne bóle głowy
  • nudności, wymioty, biegunka
  • senność, apatia

TAK WYGLĄDAJĄ

Znajduja się w atrakcyjnych opakowaniach, wyglądając przy tym bardzo niewinnie. Mogą nawet przypominać zabawki!

Dopalacze są wytwarzane ze środków chemicznych (mogą zawierać ołów, cynk, pestycydy - tabletki, kapsułki, biały proszek) oraz naturalnych (np. susz z muchomora, sproszkowane liście, itp.).

ZWRACAJ UWAGĘ i REAGUJ

Jeśli Twoje dziecko wykazuje któryś z objawów:

• nagła euforia, wzrost energii, agresywność
  • słaba koncentracja
  • kłopoty z oddychaniem, szybszy oddech
  • duże wahania ciśnienia krwi
  • ma zaburzoną równowagę i koordynację ruchową, drżą mu ręce
  • ma przekrwione i wysuszone śluzówki

lub gdy zachowuje się nienaturalnie, inaczej niż dotychczas.

ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM

Cały czas trwa walka z dopalaczami. To odpowiedni moment i pretekst, byście porozmawiali z dzieckiem na ten temat.

Poinformujcie je o skutkach zażywania dopalaczy, pokażcie konkretne przykłady jego rówieśników, którzy po ich zażyciu trafili do szpitala. Spróbujcie się dowiedzieć jaką wiedzą na ten temat dysponuje Wasze dziecko.

WIĘCEJ INFORMACJI w INTERNECIE

www.dopalaczeinfo.pl                            www.wypalacze.com.pl