Biuletyn Informacji Publicznej
Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3zsp3.brodnica.pl
Przedszkole im. Marii Konopnickiej

LISTY PRZEWODNIE

Ministerstwa
Edukacji Narodowej
| Rzecznika
Praw Dziecka

do rodziców i nauczycieli


Warto przeczytać
Drukuj

Wszystkie polecane tutaj książki, dostępne są w naszej bibliotece. Zachęcamy do wypożyczania.

 

Książki dla dzieci

Andrzej Maleszko"Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło"

Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki różnych przedmiotów. Wśród nich było czerwone krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe...

 

Magiczne Drzewo to książka pełna przygód, humoru i magii. Na podstawie Magicznego Drzewa Andrzej Maleszka wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony EMMY AWARD i dziesiątkami innych nagród.

 

LINDA NEWBERY

"JEZIORO SAMOTNIA"

12-letnia Beta wraz z mamą przeprowadza się na wieś, do posiadłości Jezioro Samotnia, której właściciel wraz z rodziną od wielu lat podróżuje po świecie. Początkowo dziewczynka jest bardzo niezadowolona z przeprowadzki. Zmuszona była rozstać się z przyjaciółką oraz babcią, a nowe miejsce robi na niej przygnębiające wrażenie. Jednak po pewnym czasie dziewczynka odkrywa, że ta z pozoru spokojna posiadłość kryje w sobie niezwykłą tajemnicę.

 

Książka porusza bardzo istotny i aktualny temat rodzinnych więzi, wyrzutów sumienia, wzajemnych pretensji, nieporozumień i wreszcie przebaczenia.

 

JEANNE BIRDSALL

"RODZINA PENDERWICKÓW. WAKACYJNA OPOWIEŚĆ O CZTERECH SIOSTRACH, DWÓCH KRÓLIKACH I PEWNYM INTERESUJĄCYM CHŁOPCU"

Książka przygodowa, opowiada o wakacjach czterech dziewczynek wychowywanych przez nieco odrealnionego ojca. Ich ekspresja i wyobraźnia zderzają się z ostrymi rygorami i snobizmem reprezentowanym przez właścicielkę okazałego dworu, przy którym spędzają lato. Humorystyczna, momentami smutna.

 

TIMO PARVELA

"ELLA I PRZYJACIELE" tom 1

Bohaterka książki - Ella ma fajną klasę i fajnego nauczyciela, chociaż ostatnio pan chyba czuje się trochę zaszantażowany. A może wykończony? To pewnie dlatego, że najpierw był w podróży poślubnej, potem w teatrze i jeszcze na szkolnej wycieczce. Podróżowanie najwyraźniej mu nie służy.

 

Książka pełna humoru i tempa.

 

GOŚCINNY, SEMPE

"NOWE PRZYGODY MIKOŁAJKA" tom 2

Kolejny zbiór niepublikowanych dotychczas opowiadań o małym urwisie i najsłynniejszym francuskim uczniu, ulubieńcu zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Tom drugi zawiera czterdzieści pięć nowych historyjek o Mikołajku i jego paczce, rodzicach, sąsiadach, szkole, wakacjach i świętach. Znakomita okazja, by spotkać wszystkich jego kolegów i pośmiać się z ich zwariowanych pomysłów.

 

FRANCESCA SIMON

"KOSZMARNY KAROLEK NIEPOKOI NIEBOSZCZYKA"

Najnowsza książeczka o Koszmarnym Karolku. Tym razem Karolek obmyśla genialny sposób, by przejąć kontrolę nad pilotem do telewizora, jako czarnoksiężnik występuje w programie "Łowcy Talentów" i stacza bitwę z Doskonałym Damiankiem o czerwonego...

 

KATARZYNA MAGIER

"AMELKA"

Amelka ma dziesięć lat, pięcioro młodszego rodzeństwa, trzech zwariowanych kolegów i wielką fantazję. To ostatnie - jak sądzi - zawdzięcza temu, że ma dużo czasu na myślenie i marzenie. W wolnych chwilach dziewczynka pisze wiersze i powieści. Usiłuje też zaangażować kolegów i rodzeństwo w zorganizowanie teatrzyku. Pewnego dnia, zdmuchując świeczki na urodzinowym torcie, wypowiada życzenie - chce zostać gwiazdą filmową. Wkrótce w jej rodzinnej wsi pojawia się ekipa filmowa, która zamierza tam kręcić film kostiumowy...

 

IRENA LANDAU

"BASIA"

Książka przeznaczona dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Dla tych, które same umieją już czytać i dla tych, którym w podróżach po literaturze towarzyszyć będą dorośli.

 

Zabawna i ciepła książka dla najmłodszych czytelników.

 

LILIANA FABISIŃSKA

"AMOR Z ULICY ROZKOSZNEJ"

Amor Korzonek mieszka z rodzicami – mamą - roztargnioną lekarką, - tatą - chemikiem w maleńkim mieszkaniu w bloku na warszawskim osiedlu. Kiedy nadarza im się okazja przeprowadzki do domu poza miastem, rodzina Korzonków nie waha się ani chwili. Nagle jednak zaczynają się mnożyć dziwne wydarzenia. Amor z ulicy rozkosznej to pełna humoru i tajemnic powieść przygodowa dla młodszych nastolatków. Książka pełna przygód i fantazji.

 

JOANNA OLECH

"DYNASTIA MIZIOŁKÓW"

Książka opowiada o losach zabawnego Miziołka i jego rodziny - Mamiszona, Papiszona oraz młodszego rodzeństwa, Kaszydła i Małego Potwora.

 

Zabawna, pełna humoru, powoduje salwy śmiechu!!!

 

JACQUELINE WILSON

"VICKY, DZIEWCZYNKA, KTÓRA STAŁA SIĘ ANIOŁEM"

Przyjaźń Jade z najlepszą na świecie przyjaciółką, Vicky jest dla niej rzeczą najbardziej oczywistą . Jade jest przekonana, że tak będzie zawsze. Dlatego, kiedy dochodzi do tragicznego wypadku, Jade nie może uwierzyć, że Vicky już nie ma. Jednak Vicky to odważna dziewczyna, która nie może dopuścić do tego, by tak nieznacząca rzecz jak śmierć, przeszkodziła jej żyć pełnią życia! Vicky nie pozwala o sobie zapomnieć i daje odczuć Jane swoją obecność, co nie zawsze wychodzi dziewczynce na dobre.

 

DOROTA SUWALSKA

"BRUNO I SIOSTRY"

Poznajemy Brunona - szkolnego kolegę Zuźki - oraz jego dwie siostry: osiemnastoletnią Kaśkę i pierwszoklasistkę Miłkę. Bruno, miłośnik literatury gotyckiej i muzyki rockowej, ma z siostrami mnóstwo kłopotów, ale nie mógłby bez nich żyć. Nawet jeśli jako średnie dziecko ma najmniej przywilejów w domu. Tak przynajmniej uważa.

 

Autorka w bardzo dowcipny sposób opowiada o inteligentnym chłopcu, jego pasjach i niebanalnych przygodach.

 

EWA NOWAK

"ŚRODEK KAPUSTY"

Julkę, główną bohaterkę książki charakteryzuje zdolność wpadania w kłopoty i wciągania w nie wszystkich wokół. Psoty nie da się nauczyć. Z tym trzeba się urodzić.

 

Doskonała książka, dowcipna, lekka, polecana dla starszych dzieci, nastolatków i rodziców.

 

ELVIRA LINDO

"JESTEM SUPER-MATEUSZEK"

Jestem super-Mateuszek" jest trzecią częścią przygód zabawnego chłopca z Hiszpanii. Tym razem Mateuszek spotyka się ze swoim fanem, który zadaje mu 50 pytań i rozpoznaje jego kolegów po wyglądzie i zachowaniu, i namówi Mateuszka do stworzenia drzewa genealogicznego.

 

Zabawne perypetie Mateuszka rozbawią każdego.

 

DAGMAR GEISLER

"TAJNE ZAPISKI WANDY"

Pierwszy tomik trzyczęściowego cyklu. Zapiski dziesięciolatki wykazującej nieodparte ciągoty do prowadzenia tajnych notatek. Mnóstwo rysuneczków, odnośników, strzałek, dopisków na marginesach itd.

 

ERIC EMMANUEL SCHMITT

"OSKAR I PANI RÓŻA"

Historia 10-letniego chłopca, który leżąc w szpitalu pisze listy do Boga. Zawierają one opis ostatnich dni z życia chłopca, ale za sprawą pani Róży - wolontariuszki odwiedzającej go w szpitalu - są to dni szczególne.

 

To piękna i mądra opowieść o tym jak odnaleźć wiarę, pokonać strach, akceptować cierpienie i nie poddać się w obliczu nieszczęścia.

 

ELŻBIETA

BARTOSIK-TRĘBICKA

"JEDEN PLUS JEDNA. KOLEJNE STARCIE"

Kontynuacja przygód rodzeństwa znanego z książki "Jeden plus jedna". Ich błyskotliwe i oryginalne spostrzeżenia mają formę wypracowań pisanych "za karę".

 

Książka pełna humoru.

Książki dla rodziców i nauczycieli

JOANNA DANILEWSKA

"AGRESJA U DZIECI - SZKOŁA POROZUMIENIA"

Jak pomóc dzieciom w trudnej sztuce życia zgodnego z regułami społecznymi? Jak wpłynąć na dziecko agresywne, by nauczyło się zaspokajać potrzebę kontaktów z rówieśnikami w sposób racjonalny?

 

Autorka odpowiadając na powyższe pytania, pokazuje nauczycielom szkoły podstawowej, jakie działania wychowawcze sprzyjają rozwojowi społecznemu ucznia.

 

MARIA MOLICKA

"BAJKI TERAPEUTYCZNE"

Jeżeli chcesz pomóc dziecku w przezwyciężeniu lęku, gdy boi się przedszkola, szpitala, porzucenia, kompromitacji, gdy ciężko przeżywa konflikty w rodzinie lub pierwszy raz zetknęło się ze śmiercią - czytaj mu Bajki terapeutyczne.

Rodzice, terapeuci i wychowawcy zaznajomieni ze stosowanymi w bajkach technikami psychologicznymi z powodzeniem będą mogli wykorzystywać je we własnych fabułach terapeutycznych mających na celu uodpornienie dziecka przed lękiem lub znaczne zmniejszenie jego porażającego oddziaływania.

 

MARIA MOLICKA

"BAJKOTERAPIA"

Książka ukazuje genezę dziecięcych lęków oraz uczy, jak najefektowniej korzystać z bajkoterapii.

 

Autorka daje przykłady bajek terapeutycznych, które uczą, jak radzić sobie z rozmaitymi problemami osaczającymi dziecko w dzisiejszym świecie.

 

ADELE FABER
ELAINE MAZLISH

"JAK MÓWIĆ, ŻEBY DZIECI NAS SŁUCHAŁY - JAK SŁUCHAĆ, ŻEBY DZIECI DO NAS MÓWIŁY"

Autorki w sposób niezwykle osobisty, pełen życzliwości dzielą się swoim własnym doświadczeniem oraz wiedzą na temat dylematów rodzicielskich, dziecięcych uczuć, sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności i nieskuteczności pochwał oraz kar. Ujawniają przyczyny porażek wychowawczych i pokazują sposoby ich uniknięcia. Uczą rodzicielstwa dojrzałego. Obowiązkowa lektura dla wszystkich rodziców i pedagogów.