Zajęcia ekologiczne w klasie 3A z gimnazjalistami (grudzień 2012)

Dzieci z klasy 3A w roku szkolnym 2012/2013 biorą udział w cyklicznych spotkaniach ekologicznych prowadzonych przez nauczycielkę biologii z gimnazjum panią Bożenę Wiercińską.

Co miesiąc pani Bożena przybywa do nas z grupą gimnazjalistów, którzy pod jej opieką prowadzą zajęcia na temat ochrony środowiska.

Jedno z takich spotkań miało miejsce 19 grudnia 2012 roku, na którym oprócz teorii i praktyki przyrodniczej, wszystkim uczniom zostały wręczone upominki w postaci encyklopedii wiedzowej przez przedstawicielkę Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Brodnicy. Było to podsumowanie zajęć listopadowych poświęconych segregacji śmieci, po których uczniowie dostali zadanie wykonania pracy plastycznej z surowców wtórnych. Na pamiątkę do Urzędu zawędrował "Pożeracz śmieci", "iPhone" i motylek.

Grudniowe zajęcia były poświęcone ochronie powietrza. Gimnazjaliści prezentowali jego właściwości przy pomocy baloników, dezodorantu i ognia. Natomiast uczniowie mogli spróbować innymi sposobami zbadać powietrze.

Na zakończenie wszyscy dowiedzieli się jakimi "domowymi" sposobami można sprawdzać czystość powietrza. Poniżej prezentujemy dwa z nich:

• I sposób

Nakleić taśmę na liścia, a następnie tę taśmę nakleić na białej kartce i sprawdzić, czy są jakieś zanieczyszczenia - gdy będzie czysta, będzie to oznaczać, że powietrze także jest czyste.

• II sposób

Wystawić pudełko z wazeliną za okno (na parapet) - gdy wazelina zostanie zanieczyszczona, będzie to oznaczać, że powietrze w pobliżu także takie jest.