Wielkanocne przygotowania (G.Kruszyńska, klasa 3B, kwiecień 2011)

W kwietniu 2011 roku, uczniowie klasy 3B wraz z swoją wychowawczynią pania Grażyną Kruszyńską, zabrali się za przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Tradycyjnie na początku należało przygotować palmy wielkanocne symbolizujące wjazd Jezusa do Jerozolimy, które święci się w tzw. Niedzielę Palmową.

Palmy zwykle skłądają się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń:

• poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem
  • połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą
  • bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj
  • krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami
  • poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem
  • poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem
  • uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie
  • wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie
  • piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne

Nastepnym krobiem było przygotowanie kolorowych pisanek (jaj symbolizujących nowe życie) oraz przyozdobienie koszyczków wielkanocnych, które zgodnie z tradycją, należy przynieść do kościoła z zawartością w Wielką Sobotę i poświęcić. Koszyczek, najczęsciej z wikliny, przystraja się gałązkami bukszpanu.

W koszyku, oprócz pisanek, powinny się także znaleźć inne pokarmy (np. wędlina, chrzan, chleb, ciasto świąteczne, etc.). Można także dodać sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem), czy baranka z czekolady, masła lub ciasta (symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa).

Aby otworzyć plik PDF, należy mieć zainstalowany program Adobe Reader
Plik PPS jest prezentacją, którą moża otworzyć programem PowerPoint Viewer