Kacper i "upolowana" Sowa (wrzesień 2010)

Dzisiejszego dnia (22 września 2010 roku) jeden z przedszkolaków, z grupy "0B" pani Hanny Bojar, przyniósł do szkoły "upolowaną" w lesie Sowę, ale to nie był żaden ptak, tylko grzyb (znany także jako Czubajka kania).

Szczęśliwy znalazca to Kacper Dobrowolski.

Z informacji od rodziców dowiedzieliśmy się, że tak duży okaz został znaleziony podczas grzybobrania w okolicach Kominów (dojechać tam można drogą gruntową przez tzw. Wapna).

Co się stanie z Sową nie wiadomo, ale z uwagi na fakt, że ten grzyb nie jest trujący, najprawdopodobniej może być zjedzony.

Znalazcy gratulujemy i życzymy wszystkim grzybiarzom, aby mieli tyle szczęscia jak nasz Kacperek.

WAŻNA INFORMACJA

Czubajka kania - grzyb jadalny uważany za bardzo smaczny, jadalne są nóżki i kapelusze. Pierścienie są jednak gorzkie. Najczęściej kanie przyrządza się poprzez panierowanie w formie kotleta. Można też jeść smażone kapelusze z chlebem.

Nie zjada się młodych grzybów, z uwagi na możliwość pomylenia ich z muchomorami. Przez niewprawnych grzybiarzy bywa mylony ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym, głównie z jego białymi odmianami.

Jeżeli więc znajdziecie takiego grzyba lub podobnego, zawsze spytajcie kogoś dorosłego, czy ten okaz jest jadalny, bo można go łatwo pomylić z trującym muchomorem !!!