O świetlicach

W szkole działają dwie świetlice, w dwóch oddzielnych pomieszczeniach, otwarte cały tydzień - od poniedziałku do piątku.

Jedna ze świetlic prowadzona jest przez szkołę, natomiast druga przez Brodnickie Stowarzyszenie Oświatowe (tzw. Świetlica Środowiskowa).

Przy świetlicy szkolnej usytuowana jest sala obiadowa, w której uczniowie otrzymują posiłki.

W każdej ze świetlic znajduje się opiekun, który odpowiada za dzieci i organizuje im czas wolny. Do dyspozycji są komputery, sprzęt multimedialny, sprzęt sportowy i oczywiście różnego typu zabawki {#emotions_dlg.smile}

Do Świetlicy Środowiskowej mogą należeć uczniowie mający trudną sytuację materialną lub rodzinną.

GODZINY OTWARCIA

ŚwietlicaGodziny
szkolna 645 - 1615
środowiskowa 1330 - 1530

Regulamin świetlicy szkolnej
  1. Wychodzimy ze świetlicy tylko za zgodą nauczyciela.
  2. Słuchamy i szanujemy wszystkich nauczycieli.
  3. Nie robimy nikomu krzywdy. Dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.
  4. Nie biegamy po stołówce, nie chodzimy po krzesłach.
  5. Nie krzyczymy, mówimy do siebie spokojnym głosem.
  6. Ładnie się wysławiamy. Nie sprawiamy nikomu przykrości, nie ubliżamy - jesteśmy uprzejmi.
  7. Dbamy o zabawki i gry. Po skończonej zabawie odkładamy je na miejsce.
  8. Świetlica i stołówka nie jest boiskiem, dlatego nie gramy w piłkę, nie kopiemy innych przedmiotów.
  9. Podczas odrabiania lekcji nie hałasujemy i nie przeszkadzamy innym.
  10. Podczas spożywania obiadu nie hałasujemy, nie rozmawiamy, nie przeszkadzamy innym.
  11. Z komputerów korzystamy zgodnie z regulaminem:
    • w każdym miesiącu losowany jest tydzień, w którym komputery nie będą używane
    • w każdym tygodniu losowany jest dzień bez komputera
    • z komputerów korzystamy w godzinach od 11:30 - 12:35 oraz od 14:35.
    • przy komputerze znajduje się tylko jedna osoba, pozostałe czekają na swoją kolejkę, umilając sobie czas np. jakąś zabawą.
    • z komputera korzystamy wg ustalonej listy
    • czas, w jakim korzysta się z komputera ustala nauczyciel

Dzienny plan zajęć świetlicy szkolnej

GodzinaZajęcia
700 - 800 czas gromadzenia się dzieci uczęszczających do świetlicy, zajęcia wg zainteresowań
800 - 1130 zajęcia wynikające z rocznego planu pracy świtlicy, zajęcia plastyczno-techniczne, ruchowe
1130 - 1235 gry i zabawy stolikowe, komputerowe, zabawy wg zainteresowań
1235 - 1320 obiad, przygotowanie do odrabiania prac domowych
1320 - 1435 odrabianie prac domowych, słuchanie i czytanie bajek, zajęcia w kręgu (ćwiczenia słuchowe, wzrokowe, motoryczne), zabawy na świeżym powietrzu
1435 - 1530 oglądanie filmów i bajek, gry stolikowe, komputerowe
1530 - 1600 odchodzenie dzieci do domów, zabawy wg zainteresowań

CO ROBIMY W ŚWIETLICY

W oczekiwaniu na lekcje lub na rodzica można rozwijać swoją wyobraźnię i zdolności manualne. Oczywiście w świetnym towarzystwie koleżanek.

Można powylegiwać się na miękkich gruszkach, poudawać kanapkę lub żółwia. Chętnych jest zawsze kilku, tak więc czasem trzeba powalczyć o gruszkę, oczywiście na wesoło.

Kiedy już zajęcia plastyczne dobiegają końca, można się troszeczkę pogimnastykować. Gdy nie wychodzi samemu, zawsze można liczyć na pomocną dłoń koleżanki lub kolegi.