O bibliotece

Biblioteka Szkolna zajmuje obszerne pomieszczenie składające się z wypożyczalni i czytelni oraz pomieszczenia technicznego.

Księgozbiór biblioteki liczy około 13 tys. pozycji klasyfikowanych wg UKD (Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej) i obejmuje:

• literaturę dla dzieci i młodzieży
  • literaturę dla dorosłych
  • literaturę popularnonaukową
  • zbiory regionalne
  • lektury
  • broszury
  • wydawnictwa multimedialne (kasety wideo, płyty CD, DVD)
  • dokumenty wewnątrzszkolne

W bibliotece istnieją dwa katalogi: alfabetyczny i rzeczowy, do których mają dostęp wszyscy wypożyczający za pomocą udostępnionej strony Internetowej (wewnątrz naszej sieci).

Z początkiem roku szkolnego 2009/2010 wprowadziliśmy w pełni elektroniczny system wypożyczeń z wykorzystaniem czytnika laserowego, kart bibliotecznych i kodów kreskowych, którego głównym zadaniem jest usprawnienie pracy bibliotekarza.

Ponadto na wyposażeniu biblioteki znajduje się telewizor, magnetowid, odtwarzacz DVD, kopiarka.

GŁÓWNE ZADANIA BIBLIOTEKI
  • rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych uczniów i nauczycieli
  • gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów
  • prowadzenie działalności informacyjnej
  • wspomaganie realizacji programów nauczania i wychowania
  • realizacja programu edukacji czytelniczej i medialnej
  • prowadzenie różnych form upowszechniania czytelnictwa
  • selekcja księgozbioru
  • sporządzanie planów pracy i sprawozdań
  • współpraca z placówkami oświatowymi i innymi bibliotekami

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ (ICIM)

W sierpniu 2006 roku w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki współfinansowanego przez Unię Europejską otrzymaliśmy 4 nowe komputery z monitorami i sieciowe urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka i kopiarka) wraz z edukacyjnym oprogramowaniem multimedialnym, z których może korzystać każdy uczeń.

Biblioteka posiada dostęp do Internetu, monitorowany oprogramowaniem blokującym strony niebezpieczne dla dzieci i młodzieży.