GAJ: Biwak Kółka Przyrodniczego (kwiecień 2011)

Biwak Kółka Przyrodniczego prowadzonego przez Małgorzatę Czaplicką odbył się w dniach 29-30 kwietnia 2011 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Eko-Gaj w Gaju. Wzięło w nim udział 23 uczniów wraz z opiekunami.

Już pierwszego dnia uczestników czekał długi spacer do rezerwatu leśnego Retno położonego malowniczo nad jeziorem o tej samej nazwie. Zachwycał bardzo malowniczy krajobraz polodowcowy i kwiaty wczesnowiosenne w pełni kwitnienia w lesie grądowym. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję sprawdzić w naturalnych warunkach swoją wiedzę o gatunkach roślin leśnych i typach lasów.

Po początkowych pomyłkach, potem radzili sobie znakomicie. Sprawdzali również swoje umiejętności korzystania z mapy topograficznej.

Po męczącym marszu, kiełbaski z grilla smakowały wyśmienicie.

Drugi dzień zaczął się od zabaw edukacyjnych, które były wstępem do podchodów. Marsz w urokliwej okolicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego wśród jezior obfitował w liczne zadania przyrodnicze. Po drodze można było zobaczyć ślady żerowania bobrów na ścieżce edukacyjnej nad Skarlanką.

Uczniowie dotarli również do pomnikowych dębów „Adam i Ewa” w Grzmięcy. Postój został zaplanowany nad jeziorem Strażym.

Pogoda sprzyjała, więc świetnie można było wykorzystać czas odpoczynku na zabawy ruchowe. następnie uczniowie z zapałem badali właściwości chemiczne wody za pomocą świetnego zestawu, który jest na wyposażeniu naszej pracowni przyrodniczej.

Można było eksperymentalnie stwierdzić, że woda w naszych jeziorach jest czysta i ma dobre parametry.

Aby otworzyć plik PDF, należy mieć zainstalowany program Adobe Reader
Plik PPS jest prezentacją, którą moża otworzyć programem PowerPoint Viewer