BEZPIECZNY KOMPUTER DLA DZIECKA

Zachęcamy wszystkich Państwa do zabezpieczenia komputera, z którego korzysta Wasze dziecko. Dzięki temy będziecie mogli:

• zablokować dostęp do niepożądanych stron w Internecie
  • ograniczyć czasowo możliwość korzystania z komputera lub Internetu
  • mieć wpływ na to, jakie gry będą zainstalowane na komputerze

Opisane tu metody zabezpieczające komputer dotyczą systemu operacyjnego "Windows XP".

W systemie "Windows Vista" lub "Windows 7" znajdują się już wbudowane narzędzia kontroli rodzicielskiej, o których można się dowiedzieć czytając systemową "Pomoc" (dostępną pod przyciskiem z klawiatury F1).

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, z którymi Państwo nie będą mogli sobie poradzić, można skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie lub przyjść osobiście do szkoły i zgłosić się do p.Daniela (pokój naprzeciwko sekretariatu - "Serwerownia").

A więc do dzieła - sprawmy, aby komputer stał się przyjazny i bezpieczny dla naszego dziecka

GDZIE SPRAWDZIĆ GRĘ?

Jeżeli chcemy kupić dziecku jakąś grę, lub sprawdzić jej bezpieczeństwo (czy nie jest w niej przemoc, groza, niepożądane treści, itp.), a także od ilu lat jest dozwolona, wystarczy wejść na stronę www.pegi.info i w dostępnym formularzu wpisać tytuł gry, po czym kliknąć "Rozpocznij wyszukiwanie".

Po chwili zostanie wyświetlony szczegółowy opis dla danej gry.

DWA PODSTAWOWE ZABEZPIECZENIA
  1. Indywidualne konta użytkowników - dziecku należy stworzyć "Konto ograniczone", natomiast na "Koncie Administratora" założyć hasło, które będzie znane tylko Wam!

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że:
    • dziecko na "Koncie ograniczonym" nie będzie mogło same instalować gier. Aby zainstalować grę, trzeba tego dokonać na "Koncie Administratora", czyli Waszym.
    • można określić, w jakich godzinach, dniach tygodnia dziecko będzie mogło korzystać z komputera
    • zabezpieczycie swój system przed zepsuciem

2. Programy Kontroli Rodzicielskiej - aplikacje blokujące dostęp do niepożądanych stron w Internecie.

Zaletą posiadania takiego oprogramowania jest to, że:
    • strony niebezpieczne od razu będą blokowane
    • można określić, w jakich godzinach, dniach tygodnia będzie dostępny Internet
    • można sprawdzać, jakie strony były odwiedzane

Jednym z najlepszych darmowych Programów Kontroli Rodzicielskiej, jest K9 Web Protection, który można pobrać tutaj.

Program ten jest w wersji anglojęzycznej - jednak bardzo prosty w obsłudze.

W poniższych załącznikach znajdują się czynności (krok po kroku), jakie należy wykonać na komputerze, łącznie z opisem instalacji i konfiguracji programu K9 Web Protection.

Aby otworzyć plik PDF, należy mieć zainstalowany program Adobe Reader
Plik PPS jest prezentacją, którą moża otworzyć programem PowerPoint Viewer